Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów

Artykuł z dnia: 2014-10-13

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów Każda poważna firma (a przede wszystkim legalna, czyli zarejestrowana) rozlicza się na podstawie dokumentu zwanego Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów lub Ryczałtu Ewidencjonowanego. Czym jest wspomniana Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów?


Jak sugeruje pierwszy człon, dotyczy ona podatków. Dzieli się ona na kilka kolumn. Prowadzenie takiej księgi polega na rozliczaniu się ze wszystkich pieniędzy wpływających do firmy oraz tych, które z firmy wypływają, mówiąc kolokwialnie, czyli po prostu na przykład przychód to pieniądze za wykonane zlecenia a rozchód to pieniądze wydawane na materiały i wypłaty dla zatrudnionych pracowników. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów jest obowiązkowa do prowadzenia przez każdą firmę, posiadającą zarejestrowaną działalność gospodarczą. Prowadzić ją trzeba zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego też nie może tego robić osoba, która nie zna się na prawie i jego nowościach. Oczywiście, powstaje coraz więcej programów komputerowych ułatwiających prowadzenie takowej księgi, dlatego też coraz łatwiej poradzić sobie z wszelkimi rozliczeniami. Trzeba przyznać, że coraz więcej osób korzysta z takiego rozwiązania choćby ze względu na oszczędność czasu oraz to, że wszystko znajduje się w jednym, łatwo dostępnym miejscu. W każdym razie, nieważne jest, czy wspominaną wcześniej księgę prowadzi się w sposób standardowy, czy w oparciu o coraz częściej występujące programy komputerowe. Najważniejsze jest, aby to robić i nie zapominać o tym, przez co uniknie się kary.
Prowadzenie KPiR może powierzyć specjalistom, np. z: biura PIT.

Ciekawostki:

Księgowość to część rejestracyjna rachunkowośći i polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym i ilościowym zdarzeń godpodarczych, które są odpowiednio udokumentowane.